Hledat

40 let od otevření Lázní Aurora

40 let od otevření Lázní Aurora

Plná verze

Během letošního listopadu si nejen Třeboňští připomenou 40. výročí založení, respektive slavnostního otevření Lázní Aurora, jejichž věhlas zní i za hranicemi České republiky. Cesta na výsluní však rozhodně nebyla jednoduchá a byla doprovázena řadou problémů. Nejednou dnešní Lázně Aurora stály na kraji propasti, na hraně mezi bytím a nebytím, ale jak se říká: Co tě nezabije, to tě posílí. A tak Lázně Aurora přežívaly, sílily a dnes, po 40 letech, patří k nejvyhledávanějším a nejžádanějším lázním v republice.

Výjimečné území chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, protkané rybníky a Zlatou stokou, půvabné město vyhlášené městskou památkovou rezervací, ale především účinky původní třeboňské slatiny zajistily věhlas zdejším lázním. Za čtyři desetiletí se v Auroře vystřídaly tisíce pacientů z domova i ze zahraničí. Někteří přijedou jednou, ale mnozí se pravidelně vracejí.

Stavba

Myšlenka vystavět nové moderní lázeňské sanatorium pro léčení poruch pohybového ústrojí v Třeboni vznikla již koncem padesátých let minulého století. Po dlouhé a důkladné přípravě se s vlastní stavbou lázeňského komplexu začalo 22. května 1967 na pozemku o rozloze 40 ha na severní straně rybníka Svět. Průběh výstavby však nebyl uspokojivý od samého počátku. Pozemní stavby nedodržovaly harmonogram prací. Z celého komplexu plánované stavby byla dokončena pouze kotelna a olejové hospodářství, a to jen proto, že tato kotelna měla zajišťovat vytápění 258 městských bytů. Do stavby lázeňského komplexu se promítly všeobecné problémy investiční výstavby ve státě v této době. Nedostatek pracovníků u Pozemních staveb byl doplněn výpomocí branců a pracovními silami ze zahraničí, zejména z Polska. Na základě usnesení předsednictva vlády ČSR z 20. října 1971 bylo rozhodnuto přes velké těžkosti výstavbu sanatoria v Třeboni dokončit. Termín dokončení stavby byl posunut do 31. prosince 1974 (původně měla být stavba dokončena v prosinci 1972). Termín uvedení do trvalého provozu lázní byl stanoven na třetí čtvrtletí následujícího roku. Provoz byl skutečně slavnostně zahájen v listopadu 1975. Stavba bazénu a tělocvičny byla přesunuta na léta 1978 až 1983.

Zapomenuté osobnosti

Výstavba v té době nejmodernějšího komplexního lázeňského ústavu pro léčení revmatických onemocnění v Českých zemích trvala bezmála dvacet let. Předpokladem byla velmi dobrá spolupráce s představiteli města, zejména s tehdejším předsedou MNV Josefem Černým. Skutečným patronem výstavby sanatoria byl tehdejší náměstek předsedy České plánovací komise ing. Jaroslav Matoušek a ing. Milan Kolařík. Byla jen škoda, že dva muži, kteří se v Třeboni nejvíce zasloužili o nový areál lázní, se jeho dokon- čení na svém působišti nedočkali. Ve funkci ředitele lázní byl v roce 1972 z politických důvodů MUDr. Jiří Kubička vystřídán MUDr. Rudolfem Tymlem. Náměstek ředitele Bohumil Nejedlý musel z obdobných důvodů odejít v roce 1974. Lázně Aurora byly až do roku 1998 majetkem státu, pak se staly majetkem města Třeboně. Byl to dlouhý soudní spor...

Klienti se vracejí

Dnes se tu léčí jak v Bertiných lázních, tak v Lázních Aurora bolestivé stavy páteře a kloubů, poúrazové a pooperační stavy, například po kloubních náhradách, artrózy, revmatická onemocnění, Bechtěrevova nemoc, dna, hyperurikemický syndrom a bolestivé stavy měkkých tkání. Pacienti tu absolvují i přípravné pobyty před operacemi kloubů. Kromě základních léčebných procedur na bázi slatinných koupelí a zábalů s ruční masáží lázně poskytují i vodoléčebné procedury s podvodními masážemi, perličkovými, jodovými a bylinnými koupelemi, vířivky, skotské střiky a střídavou nožní koupel v tzv. Kneippově chodníku. K léčbě je využívána i laserová technika a vodní lůžko Hydrojet pro intenzivní celotělovou masáž. Další skupinou procedur jsou elektroléčebné metody, rehabilitace, parafinové zábaly, plynové injekce, myostimulacea dále léčba jízdou na koni – hipo-terapie.

Lázně léčí a posílí

Lázně nejsou určeny jen pro nemocné pacienty, ale i zdraví lidé sem zajíždějí na rekondiční a relaxační pobyty. Řada vrcholových sportovců zde obnovovala své síly, které vydali na soutěžích v reprezentačním dresu. Různě koncipované programy uspokojí muže i ženy všech věkových kategorií. Je možné zbavit se stavů únavy a snížené výkonnosti, zlepšit si fyzickou kondici, snižovat nadváhu. Některé programy jsou zaměřené přímo pro sportovce, jiné pro obyvatele oblastí se zhoršeným klimatem, jiné jsou určeny pro krásu těla a klid duše ženy. Poukaz na takový pobyt, třeba jen na víkend nebo jeden týden, je vhodným dárkem, protože všechny pobyty, zejména rekondiční, lze upravit na individuální přání.